Historie firmy

Historie

Čtyřletou odbornou ladičskou školu Jana Deyla (původní název: Odborná ladičská škola internátní pro mládež s vadami zraku, lidově dejlák), jsem absolvoval v r. 1975.
Potom následoval nástup do pianoservisu META – Praha, provozovna 118 Karlovo nám. 24 (Braunův dům).
Zde jsme mimo priváty, kulturní domy a různá společenská zařízení ladili na hospodářskou smlouvu školy v celé Praze (mateřské, základní, střední, lidové školy umění). Od roku 1976 jsme jezdili (Škodou 1203, nejméně jednou za rok, na týden) opravovat piana na bratislavskou konzervatoř. Pro slovenské instituce jsme v naší dílně prováděli i generální opravy klavírů.
Celkem nás bylo třináct včetně dispečerky a dvou průvodců pro nevidomé ladiče.
Pro zajímavost přidávám jména těch, se kterými jsem tam spolupracoval: Tomáš Dražský †, Josef Svoboda †, Pavel Liška †, Bohumil Jelínek †, Jaroslav Křivohlavý, Jiří Kašpárek †, Miroslav Telecký, Štěpán Rožnovský, Stanislav Sajvera, Ludvík Jasan †, Dimitrij Švec, Jitka Harantová – Sloupová (dispečerka).

V březnu r. 1990 jsem odešel na „volnou nohu“ a začal mj. spolupracovat s HAMU Praha – 32 let.

Absolventská fotka: zleva Jirka Pavelka †, já, Jarka Jeníková, profesor Rataj † a Janko Žibrůn †.

Piano servis v Praze na Karlově náměstí je součástí podniku Svazu čs. invalidů v Praze Meta, který zajišťuje opravy a ladění hudebních klávesových nástrojů.
Získat plnou kvalifikaci v tomto oboru lze za 10-15 let trpělivé a vysoce náročné práce, ale nesmí chybět hudební sluch a cit pro materiál.
Na obrázku: T. Vaněk vymačkává pouzdra pianinové klávesnice.


Duben 2018
…praktické a pohodlné „kapsáče“, nic jiného nenosím…

29. 9. 2022 Čerstvě ostříhán ladím v krámečku u Lišků